Archive

گل حنا

گل حنا

گل حنا

 

گل حنا  –  BUSY LIZZY
IMPATIENS WALLERIANA: نام علمی
  BALSAMINACEAE  – بالزامیناسه: خانواده
شرق آفریقا کنیا ، تانزانیا و موزامبیک: بومی منطقه
Balsam or simply Impatiens,Impatiens wallerana

 

 

دانستنیهای علمی

گل حنا گیاهی چند ساله است که با عنوان امپاتیانس و Busy Lizzy نیز شناخته میشود، این گیاه از تیره بالزامیناسه (Balsaminaceae) بومی شرق آفریقا از کنیا تا موزامبیک است. این یک گیاه ۱۵ تا ۶۰ سانتی متر بلند میشود و دارای برگ هایی با طول ۳-۱۲ سانتی متر و عرض ۲-۵ سانتی متر می باشد
Impatiens د‌ر حد‌ود‌ چهارصد‌ گونه د‌ارد‌ و د‌ر مناطق مرطوب به خوبی رشد‌ می‌کند‌

 

گل حنا

 

خصوصیات – معرفی

گونه Impatiens Walleriana د‌ر طول فصول بهار و تابستان و پاییز گل می‌د‌هد‌.
از این گیاه در فضای سبز برای نقشه های گلکاری، کاشت در جعبه ها و گلجاها استفاده می گردد.

 

شرایط نگهداری گل حنا

برای آنکه بوته پرپشت و انبوه شود‌، لازم است به طور مرتب نوک شاخه‌های جوان را ببند‌یم تا شاخه انبوه شود‌. د‌ر اول بهار یک هرس کامل روی سرشاخه‌ها انجام می‌د‌هند‌، شاخه‌های این گیاه آب د‌ار و ترد‌ است و چنانچه برگ‌ها کم رنگ شد‌ه و شاخه‌ها، ترد‌ی خود‌ را از د‌ست بد‌هند‌، گیاه احتیاج به تقویت د‌ارد‌.د‌ر تمام طول د‌وره رشد‌ باید‌ با کود‌های تقویتی مایع، آن را تغذیه کرد‌ و چنانچه هوای محیط‌گرم شود‌، باید‌ آن را به محل خنکی منتقل کرد‌ و د‌ر تمام فصل تابستان باید‌ خاک گلد‌ان مرطوب باشد

 

مقابله به آفات گل حنا

عوارض معمول این گیاه عبارتند از :

افتاد‌ن برگ‌ها؛ علت آن نگهد‌اری گلد‌ان د‌ر محیط سرد‌، برای مد‌ت طولانی است. همچنین آبیاری نامرتب و یا حمله کنه قرمز یا شته از علل د‌یگر آن است.

پژمرد‌ه شد‌ن برگ‌ها؛ بعد‌ از یک خشکی طولانی خاک گلد‌ان، چنانچه گلد‌ان را پر از آب کنید‌، به طوری که د‌ر زیر گلد‌انی آب جمع شود‌، روز بعد‌، برگ‌ها د‌چار پژمرد‌گی می‌شوند‌، د‌ر هر صورت آبیاری بیش از حد‌، موجب پژمرد‌گی برگ‌ها می‌شود‌.

کمبود‌ گل؛ علت آن نور کم، تغذیه کم، تغذیه بیش از اند‌ازه، سرمای محیط و بالاخره تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است.

زنگ‌زد‌گی ساقه؛ علت آن آبیاری بیش از اند‌ازه، به خصوص د‌ر زمستان و یا د‌ر نور کم است.

ریختن گل‌ها؛ علت آن نور کم، هوای خشک، خشک شد‌ن خاک گلد‌ان و حمله کنه قرمز است.

د‌وکی شد‌ن ساقه‌ها؛ د‌ر این حالت شاخه‌ها نازک شد‌ه و فاصله برگ‌ها از هم زیاد‌ می‌شود‌. علت آن نور کم همراه با گرمای زیاد‌ است. همچنین د‌ر بعضی از انواع پس از آنکه سن گیاه به چند‌ سال رسید‌، به این حالت د‌رمی‌آیند‌ که د‌ر این صـورت چاره‌ای برای آن نیست و باید‌ از گلد‌ان صرف نظر کرد‌.

بوته به گل نمی‌نشیند‌؛ علت آن تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است، زیرا تا موقعی که تمام حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، گیاه به گل نمی‌نشیند‌.

حمله حشرات؛ کنه قرمز بیشتر د‌ر هوای گرم و خشک به گیاه حمله می‌کند‌. د‌ر این حالت سطح برگ برنزه شد‌ه، خال‌های قهوه‌ای رنگی روی آن ظاهرمی‌شود‌.

همچنین پشه سفید‌ و شته به سطح زیرین برگ حمله می‌کنند‌ و گیاه را ضعیف و برگ‌ها را پژمرد‌ه می‌کنند

 

گل حنا

 

 

نحوه تکثیر گل حنا

تکثیر این گیاه به دو روش قلمه گیری و کاشت بذر امکان پذیر است. نشاء این گیاه را در فصل بهار در گلدان می کارند تا در فصل تابستان گیاهی غرق در گل بدست آید. دوام گلها فقط یک ماه است. در موقعی که گیاه حالت پژمردگی داشت، می توان گلهای کامل را چید تا غنچه های جدید قدرت رشد پیدا کنند و گیاه حالت تازه یابد. بعضی از گونه های حناخودشان گلبرگ مضاعف دارند، اما هنوز مادگی و پرچم و گرده نیز در آنها وجود دارد. با این قبیل گلها می شود کار گرده افشانی و تکثیر را انجام داد. ما می توانیم بین این گلهای دارای گلبرگ مضاعف و گلهای معمولی ۴ گلبرگی عمل گرده افشانی متقاطع انجام دهیم که در این حالت به انبوهی از گلها می رسیم که طبعاً چند تایی از آنها حالت پرپر پیدا می کنند. البته برای رسیدن به هدف باید تعداد گلهای بیشتری را انتخاب کرد.

گل پریوش

گل پریوش

 

گل پریوش  –  MADAGASCAR PERIWINKLE
VINCA ROSEA: نام علمی
  APOCYNACEAE  – خرزهره: خانواده
ماداگاسکار: بومی منطقه
پروانش,وینکا,Catharanthus roseus,Periwinkle, Sadabahar: نام های دیگر

 

گل پریوش با نام های دیگر پروانش، گل تلگرافی و وینکا از گیاهان دائمی و همیشه سبز با ارتفاع حدود ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر می باشد. امروزه این گل را در بیشتر فضای سبز بیشتر شهرهای ایران کاشته می شود. این گل بومی اروپا، نواحی استوایی، ماداگاسکار و اندونزی می باشد و مکان هایی که دارای خاک های گچی و زهکشی مناسب می باشند و همچنین در جنگل ها پرورش می یابند.

 

گل پریوش

 

انواع گل پریوش:

گل پریوش هم مانند دیگر گل های زیبا دارای انواع مختلفی می باشد.

گل پریوش رونده:

این نوع یکی از محبوب ترین این گل ها می باشد و در بازار به راحتی در دسترس می باشد، ولی ارزش قیمتی آن کمی بالاتر می باشد. این نوع را بیشتر برای باکس در بالکن منزل استفاده می کنند، زیرا این نوع دارای قد کوتاه تر ولی گل های بیشتر می باشد.

گل پریوش هلندی:

پریوش هلندی هم یکی دیگر از انواع گل های پریوش می باشد و خود این نوع هم دارای تنوع بسیاری می باشد. این گل هم دارای گل های زیادی می باشد و نسبت به یگر انواع آن دارای مقاومت بالایی می باشد.

 

پریوش

 

شرایط نگهداری و کاشت گل پریوش:

کاشت و نگهداری از گل های پریوش خیلی راحت و به دور از دردسر می باشد. یکی از ویژگی های نگهداری از این گل، پرورش در دمای بالا می باشد. گل پریوش خزنده و همیشه سبز و دارای عمر چند ساله می باشد. بعضی از انواع این گل ها دو بار در سال گل می دهند.

با شروع شدن فصل پاییز و سرد شدن هوا این گل ها از بین می روند، بنابراین بهتر است که با شروع این فصل گل ها را در گلخانه و در شرایط آب و هوایی مناسب نگه داری کنید. این کار باعث می شود که در سال آینده گیاه بزرگ تر با گل های بیشتری داشته باشید.

دما:

این گل های زیبا را می توانید در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری پرورش دهید. بهترین دما برای گل پریوش بین ۲۱ تا ۲۵ درجه سانتی گراد می باشد، ولی تا دمای ۳۵ درجه را هم به راحتی تحمل می کند. پایین تر از دمای ۱۰ درجه سانتی گراد برای گل ها مناسب نمی باشد.

آبیاری:

با توجه به تحمل بالای این گل در دمای بالا، نیاز آبی آن هم بسیار پایین می باشد و با آبیاری بیش از حد گل ها از بین می روند. نیاز آبی این گیاه هر زمان که خاک آن خشک شود احساس می گردد. اگر آبیاری بیش از اندازه باشد گلدهی بسیار کاهش می یابد و ریشه گیاه پوسیده می شود. بهترین زمان برای آبیاری گل های پریوش اول صبح می باشد.

نور:

گیاه پریوش مانند دیگر گیاهان، نیازمند به حدود ۶ ساعت نور خوشید دارند و توجه داشته باشید که این گل های زیبا را در زیر سایه درختان کاشت نکنید زیرا سایه بریا این گیاه باعث عدم رشد آن می شود. به طور کلی این گیاه برای رشد و نمو بهتر به نور خورشید نیازمند است.

خاک:

خاک هایی که دارای زهکشی مناسب می باشند برای کاشت این گیاه بسیار مناسب می باشند. خاک را با خاک برگ پوسیده، کود دامی پوسیده، مقداری شن شسته شده و خاک مرغوب مخلوط کنید. این خاک مخلوط شده برای کاشت این گل ها مناسب می باشد. دیگر اینکه خاک لومی و حاصلخیز برای کاشت این گیاه زیبا مناسب می باشد.

کود:

هر زمان که این گیاه شروع به گلدهی و رشد و نمو بکند، باید کوددهی را شروع کنید. برای کوددهی باید کود شیمیایی کامل مغذی را همراه با کود مایع تغذیه کند

 

 

مجتمع تولیدی هاشم پور یاس

 

مجتمع تولیدی هاشم پور یاس با داشتن بیش از هزاران نهال،بذر گیاهان در خدمت شما عزیزان می باشد جهت ارتباط مستقیم میتوانید از منوی بغل مستقیما با مدیریت در اتباط باشید در واتساپ یا تماس مستقیم برقرار کنید محصول شما از طریق تجهیزات کاملی که در تولیدی هاشم پور یاس قرار گرفته است در اسرع وقت ارسال خواهد شد کاج تهران همه روزه ارسال نهال به سراسر کشور دارد

شمعدانی

شمعدانی

شمعدانی

شمعدانی  –  GERANIUM
PELARGONIUM HORTOM: نام علمی
  GERANIACEAE  – شمعدانی: خانواده
آفریقای جنوبی: بومی منطقه
succulents, shrubs,پلارگونیوم

 

دانستنیهای علمی

اسم علمی این گیاه Pelargonium ، از خانواده Geraniaceae میباشد. گونه های این جنس همگی بومی آفریقا‌ی جنوبی مخصوصا ناحیه کاپ هستند.
هیبریدهایی از این جنس که به عنوان گیاه آپارتمانی استفاده می‌شوند.

 

خصوصیات – معرفی

معمولا چند ساله بوده و ارتفاع آن ها در طبیعت در حدود یک تا ۲ متر هم می رسد
شمعدانی برگهای بزرگ، کرکدار و کروی دارد گل ها بزرگ و به رنگ سفید، قرمز و بنفش و به شکل گل آذین چتر ساده روی ساقه ظاهر می شوند.

 

شمعدانی

 

شرایط نگهداری شمعدانی

این گیاه به نور زیاد، گرمای معمولی، آبیاری فراوان، رطوبت کم تا متوسط خاک قلیایی احتیاج دارد.
کود مورد نیاز شمعدانی را باید به میزان ۵ گرم در لیتر، هر هفته یکبار، از اردیبهشت تا شهریور، مصرف کرد.
مخلوطی از خاک جنگلی ، تورب و ماسه، برای رشد و نمو گیاه شمعدانی مناسب می باشد. این خاک باید بدون ماده آهکی باشد

 

شمعدانی

 

نحوه تکثیر شمعدانی

انواع شمعدانی را می توانید به آسانی از اوایل تا اواخر تابستان تکثیر نمائید. قلمه های انتهایی ساقه را با یک چاقوی تیز به طول ۱۰ سانتیمتر جدا کنید و سپس انتهای قلمه را پس از جدا کردن برگهای پایینی در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست بذر و قلمه قرار دهید. لازم است فقط کمی، مرطوب نگهدارید. ریشه دهی قلمه شمعدانی یک ماه طول خواهد کشید.

 

شمعدانی

 

چگونگی مراقبت از گیاه شمعدانی

آبیاری :

فواصل آبیاری گل شمعدانی خاک گیاه بایدکاملا خشک شده باشد سپس گیاه را به طور کامل آب بدهید.در طول فصل زمستان کم تر به این گیاه آب دهید اما نباید اجازه دهید که ریشه های آن به طور کامل خشک شود. گیاه شمعدانی می تواند در فصل زمستان در داخل خانه نیز رشد خوبی داشته باشد، به شرطی که کم تر به آن آب بدهید.ساقه های مرده و پژمرده را از گیاه جدا کنید.قسمت های پوسیده گل را قیچی کنید و کامل آن ها را بردارید.

 

کوددهی :

در طول ماه هایی که رشد گیاه شمعدانی فعال باشد، هر دو هفته یکبار به آن کود بدهید.از کودی استفاده کنید که حلال در آب باشد.در فصل زمستان به این گیاه کود ندهید. اگر نیاز بود در فصل بهار برای طراوت دوباره این گیاه بهتر است که گلدان شمعدانی را عوض کنید.

خاک:

برای رشد و نمو گیاه شمعدانی مخلوطی از خاک جنگلی ، تورب و ماسه، مناسب است. همچنین خاک رس و خاک نسبتاً سبک برای گیاه مناسب است. این خاک باید بدون ماده آهکی باشد. خاک گیاه نیز باید زهکشی مناسب داشته باشد. گیاه شمعدانی هرگز دوست ندارد که در یک خاک کاملا فشرده و یا بیش از حد دارای گِل رشد کند.

 

مجتمع تولیدی گل و گیاه هاشم پور – یاس

 

مجتمع تولیدی گل و گیاه هاشم پور-یاس اولین و قدیمی ترین تولید کنندۀ بزرگ سوزنی برگان و گل و گیاه زینتی فضای باز در استان البرز می باشد که تحت نظر وزارت جهاد کشاورزی درسال ۱۳۴۷ تأسیس شده است و دارای ۳ واحد تولیدی در استان البرز (گرمدره) ، هشتگرد و پاکدشت می باشد.و بخصوص سطح زیر کشت بیش از ۵ هکتار می باشد.

تماس با مدیریت