گل پریوش

گل پریوش

 

گل پریوش  –  MADAGASCAR PERIWINKLE
VINCA ROSEA: نام علمی
  APOCYNACEAE  – خرزهره: خانواده
ماداگاسکار: بومی منطقه
پروانش,وینکا,Catharanthus roseus,Periwinkle, Sadabahar: نام های دیگر

 

گل پریوش با نام های دیگر پروانش، گل تلگرافی و وینکا از گیاهان دائمی و همیشه سبز با ارتفاع حدود ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر می باشد. امروزه این گل را در بیشتر فضای سبز بیشتر شهرهای ایران کاشته می شود. این گل بومی اروپا، نواحی استوایی، ماداگاسکار و اندونزی می باشد و مکان هایی که دارای خاک های گچی و زهکشی مناسب می باشند و همچنین در جنگل ها پرورش می یابند.

 

گل پریوش

 

انواع گل پریوش:

گل پریوش هم مانند دیگر گل های زیبا دارای انواع مختلفی می باشد.

گل پریوش رونده:

این نوع یکی از محبوب ترین این گل ها می باشد و در بازار به راحتی در دسترس می باشد، ولی ارزش قیمتی آن کمی بالاتر می باشد. این نوع را بیشتر برای باکس در بالکن منزل استفاده می کنند، زیرا این نوع دارای قد کوتاه تر ولی گل های بیشتر می باشد.

گل پریوش هلندی:

پریوش هلندی هم یکی دیگر از انواع گل های پریوش می باشد و خود این نوع هم دارای تنوع بسیاری می باشد. این گل هم دارای گل های زیادی می باشد و نسبت به یگر انواع آن دارای مقاومت بالایی می باشد.

 

پریوش

 

شرایط نگهداری و کاشت گل پریوش:

کاشت و نگهداری از گل های پریوش خیلی راحت و به دور از دردسر می باشد. یکی از ویژگی های نگهداری از این گل، پرورش در دمای بالا می باشد. گل پریوش خزنده و همیشه سبز و دارای عمر چند ساله می باشد. بعضی از انواع این گل ها دو بار در سال گل می دهند.

با شروع شدن فصل پاییز و سرد شدن هوا این گل ها از بین می روند، بنابراین بهتر است که با شروع این فصل گل ها را در گلخانه و در شرایط آب و هوایی مناسب نگه داری کنید. این کار باعث می شود که در سال آینده گیاه بزرگ تر با گل های بیشتری داشته باشید.

دما:

این گل های زیبا را می توانید در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری پرورش دهید. بهترین دما برای گل پریوش بین ۲۱ تا ۲۵ درجه سانتی گراد می باشد، ولی تا دمای ۳۵ درجه را هم به راحتی تحمل می کند. پایین تر از دمای ۱۰ درجه سانتی گراد برای گل ها مناسب نمی باشد.

آبیاری:

با توجه به تحمل بالای این گل در دمای بالا، نیاز آبی آن هم بسیار پایین می باشد و با آبیاری بیش از حد گل ها از بین می روند. نیاز آبی این گیاه هر زمان که خاک آن خشک شود احساس می گردد. اگر آبیاری بیش از اندازه باشد گلدهی بسیار کاهش می یابد و ریشه گیاه پوسیده می شود. بهترین زمان برای آبیاری گل های پریوش اول صبح می باشد.

نور:

گیاه پریوش مانند دیگر گیاهان، نیازمند به حدود ۶ ساعت نور خوشید دارند و توجه داشته باشید که این گل های زیبا را در زیر سایه درختان کاشت نکنید زیرا سایه بریا این گیاه باعث عدم رشد آن می شود. به طور کلی این گیاه برای رشد و نمو بهتر به نور خورشید نیازمند است.

خاک:

خاک هایی که دارای زهکشی مناسب می باشند برای کاشت این گیاه بسیار مناسب می باشند. خاک را با خاک برگ پوسیده، کود دامی پوسیده، مقداری شن شسته شده و خاک مرغوب مخلوط کنید. این خاک مخلوط شده برای کاشت این گل ها مناسب می باشد. دیگر اینکه خاک لومی و حاصلخیز برای کاشت این گیاه زیبا مناسب می باشد.

کود:

هر زمان که این گیاه شروع به گلدهی و رشد و نمو بکند، باید کوددهی را شروع کنید. برای کوددهی باید کود شیمیایی کامل مغذی را همراه با کود مایع تغذیه کند

 

 

مجتمع تولیدی هاشم پور یاس

 

مجتمع تولیدی هاشم پور یاس با داشتن بیش از هزاران نهال،بذر گیاهان در خدمت شما عزیزان می باشد جهت ارتباط مستقیم میتوانید از منوی بغل مستقیما با مدیریت در اتباط باشید در واتساپ یا تماس مستقیم برقرار کنید محصول شما از طریق تجهیزات کاملی که در تولیدی هاشم پور یاس قرار گرفته است در اسرع وقت ارسال خواهد شد کاج تهران همه روزه ارسال نهال به سراسر کشور دارد

تماس با مدیریت