گیاه زینتی

آبوتیلون هیبریدوم

فهرست عناوین مهم

آبوتیلون هیبریدوم

 

آبوتیلون هیبریدوم  –  CHINESE LANTERN
ABUTILON HYBRIDUM : نام علمی
  MALVACEAE  – پنیرک : خانواده
آمریکای جنوبی : بومی منطقه
parlour maple ، Flowering Maple
خصوصیات گیاهشناسی:خصوصیات گیاهشناسی:
“آبوتیلون هیبریدوم” گیاهی زینتی از خانواده ی مالواسه یا ختمی و از جنس آبوتیلون می باشد. برگ های این گیاه همانند برگ های افرا و به رنگ سبز تیره است. گل ها زنگوله ای شکل و زیبا با رنگ های مختلف است. رنگ ها در گونه های مختلف، متفاوت بوده و از قرمز، زرد، صورتی و سفید متغیر است. هر درختچه می تواند تعداد زیادی گل در هر فصل، بین بهار تا پاییز و در برخی مواقع دیرتر یا زودتر تولید کند.
شرایط محیط رشد:
این گیاهان در تابستان رشد بهتری خواهد داشت و دمای 15.5 تا 26.6 درجه سانتیگراد را برای رشد ترجیح می دهند. از کشت آنها در دماهای کمتر از 10 درجه سانتیگراد در زمستان باید اجتناب کرد. از نظر نیاز نوری باید آن را در شرایط آفتابی و در داخل منزل در کنار پنجره ی آفتابگیر کشت نمود. بیشترین گلدهی در شرایط آبیاری منظم و فراوان در بهار و تابستان و آبیاری کمتر در زمستان رخ می دهد. پس از کشت گیاه در گلدان باید به طور مرتب خاک سطحی و نیز رطوبت زیرگلدانی را چک کرد و رطوبت مورد نیاز گیاه را تنظیم نمود. هرس این گیاه در بهار می تواند به رشد بهتر آن کمک کند. هرس شاخه ها و برگ های قدیمی تر می تواند رشد شاخ و برگ جدید را افزایش داده و در بازجوان سازی گیاه تأثیر مثبت دارد.کاربرد کود مایع به فاصله هر دو هفته یکبار در زمان رشد رویشی گیاه می تواند مناسب باشد. در فصل زمستان که گیاه رشد کندی دارد، فاصله کوددهی به یک ماه افزایش می یابد. کشت در خاک های غنی از مواد غذایی و به خوبی آبیاری شده سبب افزایش گلدهی گیاه می گردد.زیبایی و عمر مفید این گیاهان حدود 3 تا 4 سال می باشد اما می توان با ریشه دار کردن قلمه ها، همچنان گیاه را برای مدت های طولانی شاداب نگه داشت.
تکثیر:
یکی از روش های تکثیر این گیاهان استفاده از قلمه های سرشاخه به طول 8 تا 10 سانتیمتر در بهار یا تابستان است. استفاده از هورمون های ریشه زایی می تواند در افزایش ریشه دهی قلمه ها مفید واقع شود. قلمه ها را می توان در بسترهای کشت مناسب و یا گلدان های کوچک با مخلوطی از پیت ماس و شن یا پرلیت کشت نمود. این قلمه ها پس از 4 یا 5 هفته ریشه دار خواهند شد. یکی دیگر از روش های تکثیر این گیاهان کشت بذرهای آن است. بذور را باید در بهار در گلخانه کشت نمود. بذرها در طول چند هفته جوانه خواهند زد. نهال های بذری را باید در اولین زمستان در گلخانه نگهداری نمود سپس در اواخر بهار یا اوایل تابستان، پس از رفع خطر سرما به زمین اصلی و محیط خارج از گلخانه منتقل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *