گل های آپارتمانی

همه چیز درباره گل قاشقی

گل قاشقی

گل قاشقی

اگر فضای روشنی دارید و در مراقبت از گیاهان آپارتمانی کمی فراموشکار هستید، احتمالاً گل قاشقی مناسب شماست! اکثراً همه گل های قاشقی به عنوان گیاهانی مناسب برای آپارتمان و نگهداری آسانی دارند  زیرا به آب زیادی نیاز ندارند.

 

نام رایج گل قاشقی
نام علمی Peperomia spp.
خانواده Piperaceae
نوع گیاه چند ساله
قرار گرفتن در معرض آفتاب جزئی
نوع خاک مرطوب، دارای زهکشی خوب
pH خاک اسیدی خنثی
زمان شکوفه تابستان
رنگ گل سفید

 

 

گل قاشقی

 

گل قاشقی تشنه اتاق‌هایی با نور روشن هستند که بتوانند تمام نور غیرمستقیم خورشید را که برای رشد نیاز دارند جذب کنند.

 

نکات مهم در مورد گل قاشقی

  • هنگام تعویض گلدان مجدد گل قاشقی، از خاکی استفاده کنید که زهکشی خوبی داشته باشد تا از خاک غرق شده در آب جلوگیری کند و به ریشه ها آسیب نرساند!
  • گل قاشقی گل می دهد، اما شکوفه های آن کوچک است. برای تشویق رشد بیشتر شاخ و برگ، آنها را قطع کنید.
  • خاک را هر فصل یک بار شستشو دهید تا تجمع نمک از بین برود. پس از شسته شدن خاک با کود مایع کوددهی کنید.
  • اگر متوجه شدید که گل قاشقی شما رشد نمی کند یا برگ نمی ریزد، آن را به محیط روشن تری منتقل کنید و خاک را از نظر خشکی کنترل کنید.

 

گل قاشقی : نوردهی

گل قاشقی نور غیر مستقیم متوسط تا روشن را ترجیح می دهد. برای این نوع نور، بهتر است آنها را در نزدیکی یک پنجره رو به جنوب یا غرب یا بسیار نزدیک به یک پنجره رو به شمال یا شرق قرار دهید.مطمئن شوید که شاخ و برگ در برابر اشعه مستقیم خورشید در بعد از ظهر سخت محافظت می شود، زیرا نور مستقیم خورشید باعث سوختگی برگ ها یا تغییر رنگ برگ ها می شود.گل قاشقی می تواند نور متوسط را تحمل کند اما ضعیف تر  می شود و در نور کم برگ های کمتری تولید می کند

 

گل قاشقی

 

گل قاشقی : آب دهی

گل قاشقی آبیاری منظم را دوست دارند اما نه در حدی که خاک خیس شود.در بین دو آبیاری اجازه دهید تا خاک خشک شود، و آبیاری را در اواخر پاییز و زمستان که گیاه به طور فعال رشد نمی کند کمی کاهش دهید.

 

آبیاری گل قاشقی

 

گل قاشقی : خاک مناسب

یک خاک سست و با زهکشی خوب برای گل قاشقی کلیدی است در غیر این صورت ممکن است پوسیدگی ریشه ایجاد شود. یک ترکیب گلدانی برای گیاهان آپارتمانی با از خاک گلدانی شل استفاده کنید .

 

 

گل قاشقی : دمای مناسب

گل قاشقی پپرومیا معمولاً در دمای اتاق بین 65 تا 80 درجه فارنهایت خوب عمل می کنند.اما مطمئن شوید که آنها را در برابر جریان هوا و دریچه های تهویه مطبوع و گرمایش که باعث نوسانات شدید دما می شود محافظت کنید.

علاوه بر این، آنها رطوبت متوسط تا زیاد را ترجیح می دهند. برای بالا بردن سطح رطوبت، می‌توانید برگ‌ها را غبارآلود کنید یا گیاه را روی سینی پر از سنگریزه و آب قرار دهید، البته تا زمانی که کف گلدان با آب تماس نداشته باشد.

 

دمای مناسب گل قاشقی

 

 

گل قاشقی : کوددهی

یک هفته در میان در طول فصل رشد (بهار تا پاییز) با کود مایع رقیق شده کوددهی کنید یا در ابتدای فصل رشد از گلوله های کود  استفاده کنید. در زمستان کود ندهید.

 

 

گل قاشقی : هرس

هرس گل قاشقی شما معمولاً ضروری نیست. اما اگر بلندتر از یک پا باشد، ممکن است بخواهید آن را دوباره هرس کنید،از یک چاقو یا قیچی استریل شده استفاده کنید.هدف از هرس حفظ اندازه دلخواه شماست، اگرچه از هرس سنگین باید اجتناب شود زیرا به طور دائم به گیاه آسیب می رساند و رشد را مهار می کند.در صورت نیاز قسمتی که رشد خوبی ندارد یا مرده یا آسیب دیده را قطع کنید.

 

هرس گل قاشقی

 

 

گل قاشقی : تکثیر

بیشتر گونه های گل قاشقی به راحتی از طریق قلمه های برگ تکثیر می شوند، مشابه روش تکثیر بنفشه آفریقایی. این مراحل آسان را انجام دهید:

  1. از ابزار باغبانی استریل شده برای بریدن و جدا کردن برگ های بزرگ با ساقه (دمبرگ) استفاده کنید.
  2. برای افزایش شانس موفقیت، ساقه را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید.
  3. برگ ها را در گلدانی پر از خاک غنی دفن کنید.
  4. قلمه را در مکانی گرم و روشن قرار دهید تا زمانی که رشد جدید ظاهر شود.
  5. نهال را به ظرف دائمی خود پیوند دهید.

 

خریدعمده گل قاشقی

 

گل قاشقی : تعویض گلدان

گل قاشقی زمانی رشد می کند که گلدان کوچک داشته باشد، بنابراین گلدانی را انتخاب کنید که متناسب با ریشه آن باشد.گل قاشقی را در بهار هر دو تا سه سال یکبار تعویض کنید، حتی اگر فقط برای تازه کردن خاک باشد.گل قاشقی در گلدانی که بیش از حد بزرگ است، مانع از این می‌شود که خاک گلدان خشک شود و در نتیجه ریشه‌ی گیاه می‌پوسد.

 

گل قاشقی :آفات و بیماری های رایج گیاهی

خوشبختانه، گل قاشقی مستعد ابتلا به مشکلات جدی آفت یا بیماری نیستند.با این حال،گل قاشقی می تواند به شپشک آرد آلود حساس باشند، بنابراین مراقب توده های سفید پنبه ای روی ساقه یا سطح زیرین برگ ها باشید.

 

گل قاشقی : مشکلات رایج

گل قاشقی مشکلات زیادی ندارد. اگر هر یک از مشکلات زیر را مشاهده کردید، برای نجات گیاه خود اقدام کنید:

پژمرده شدن برگها / دلمه روی برگها:

گل قاشقی بیش از حد آبیاری شده تمایل به پژمرده شدن دارد یا می تواند برجستگی های برجسته و دلمه مانند روی برگ ها ایجاد کند.بزرگترین مشکل پیش روی گل قاشقی معمولاً مربوط به آبیاری و رطوبت نادرست است.این گیاهان بومی مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری آمریکای مرکزی و جنوبی هستند، جایی که اغلب در زیرزمین های خنک و مرطوب جنگل های بارانی رشد می کنند.به عنوان گیاهان آپارتمانی، رطوبت متوسط خاک و رطوبت بالا را دوست دارند، اما می توانند نسبت به آبیاری بیش از حد حساس باشند.

ریزش برگها:

اگر گل قاشقی شما چند برگ پایینی را از دست داد، نگران نباشید، زیرا این طبیعی است. اما ریزش گسترده برگ معمولاً به دلیل تغییر شدید دما یا مشکل کود است.

نازک شدن برگها:

هنگامی این مشکل رخ می دهد که گیاه دچار کمبود مواد مغذی شده باشد و یا در مکانی قرار داشته باشد که نور کافی به آن نرسد. هنگام بروز این مشکل پس از چک کردن شرایط محیطی گیاه، اقدام درصدد رفع این مشکل کنید.

لکه های قهوه ای :

از عوامل قهوه ای شدن برگهای گل قاشقی می‌توان به آبیاری زیاد، تابش نور مستقیم و بیماری قارچی اشاره کرد.

لکه‌های سیاه روی برگ :

اگر روی برگهای گیاهتان لکه های سیاه مشاهده می کنید به دلیل وجود آفت است. در صورت بروز این مشکل بهتر است سطح برگ گیاهتان را با مخلوط آب و صابون ولرم بشویید.

کوچک ماندن برگ ها:

دو عامل تاثیر گذار که منجر به عدم رشد کافی و کوچک ماندن برگ های جدید گیاه شما می باشد کمبود مواد غذایی و کوچک بودن گلدان شما است.

در صورت کمبود مواد غذایی، شما می توانید از یک کود مناسب برای رفع این مشکل استفاده کنید، بعد از این که از کود استفاده کردید تاثیر آن باعث می شود برگ های جدید گیاه به خوبی رشد کنند.

کوچک بودن گلدان گیاه شما دومین مورد در کوچک ماندن برگ های آن است. به واسطه رشدی که این گل دارد، این اتفاق طبیعی است و شما باید برای رفع آن، گلدانی مناسب را انتخاب کنید و گل قاشقی خود را به محل زندگی جدید خود منتقل کنید.

لکه های قهوه ای روی گل قاشقی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *