سرو لاوسون

سرو لاوسون

 

شبه سرو لاوسون / کامیس پاریس  –  LAWSON CYPRESS
CHAMAECYPARIS LAWSONIANA : نام علمی
  CUPRESSACEAE  – سرو : خانواده
اورِگان و کالیفرنیا : بومی منطقه
Port Orford cedar ، Chamaecyparis

 

شبه سرو لاوسون / کامیس پاریسشبه سرو لاوسون / کامیس پاریس
دانستنی های علمی:درخت “سرو لاوسون” یا “کامیس پاریس” نوعی شبه سرو بوده که به شبه سرو “لاوسون طلایی” نیز معروف است.نام علمی کی از محبوب ترین نمونه های این گیاه Chamaecparis lawsoniana aurea است. از دیگر نمونه های مورد توجه این گیاهان می توان به گونه Chamaecparis lawsoniana ellwoodii اشاره کرد که در محیط ما به نام “اِلودی” شناخته شده است. این گیاه نیز کوتاه قامت است و شکل عمومی گیاه مخروطی شکل و کشیده است.
خصوصیات گیاهشناسی:سرو لاوسون درختی است هرمی شکل، دارای شاخه های گسترده و آویخته و شاخه اصلی که نوک آن خمیده یا پهن شده است. پوست تنه آن اسفنجی، دارای برجستگی ها و فرورفتگی های فراوان و فلسی است که به رنگ آجری دیده می شود. این گیاه کوتاه و کندرشد است و حداکثر ارتفاع آن به 4 تا 5 متر می رسد.
شرایط محیط رشد:بهترین رشد را در نواحی خنک، مرطوب یا ساحلی دارد. گرما و سرما را تحمل می کند. اما به سرمای زیاد حساس است. تابش مستقیم آفتاب یا سایه نسبی را ترجیح می دهد. باید از بادهای گرم یا خشک محافظت شود.بهترین رشد را در خاک لومی شنی با رطوبت متوسط و زهکشی خوب دارد. خشکی را تحمل می کند.نیاز به هرس و تغذیه خاصی ندار. یکبار در ماه، آبیاری عمقی برای این گیاه کفایت می کند.
کاربردها: شبه سرو لاوسون به عنوان درختی زینتی در گلدان یا به عنوان تک درخت در پارک ها و باغ ها و یا به صورت دیواری سبز در فضای سبز کشت می گردد.
آفات و بیماری ها:از آفات این گیاه می توان به شته و پروانه شاخه خوار اشاره کرد.
تکثیر:تکثیر این گیاهان از طریق کشت بذر، ریشه دار کردن قلمه و انجام پیوند صورت می پذیرد.

 

 

adminyas
2 Comments

Leave a Comment

تماس با مدیریت