آموزشی, کاج

5 نکته برای احیای درخت کاج در حال مرگ

احیای درخت کاج

احیای درخت کاج

 

درختان کاج از بهترین درختان مخروطی همیشه سبز برای کاشت هستند. آنها کاملاً مقاوم هستند، می توانند در انواع مختلف خاک رشد کنند و در شرایط سخت آب و هوایی از جمله خشکسالی مقاومت می کنند. درختان کاج به دلیل انعطاف پذیری قابل توجهی که دارند نیاز به نگهداری بسیار کمی دارند. با این حال، مانند بسیاری از درختان، آنها هنوز هم در معرض آفات و بیماری ها هستند.

 

کاج خشک شده

 

 • سوزن های درخت کاج را بررسی کنید
 • اگر قهوه ای و شکننده باشند، درخت احتمالا مرده است
 • پوست را برای هر گونه نشانه ای از حیات، مانند رشد جدید یا سوزن های سبز بررسی کنید
 • درخت را به طور کامل آبیاری کنید، مطمئن شوید که ریشه ها اشباع شده است
 • یک کود با نیتروژن بالا به پایه درخت بمالید

 

نجات درخت کاجی که در حال قهوه ای شدن است

دلایل مختلفی برای قهوه ای شدن درخت کاج وجود دارد، از جمله بیماری، آفات، خشکسالی و آسیب ناشی از مواد شیمیایی یا سایر عوامل محیطی. اگر متوجه شدید که درخت کاج شما قهوه ای می شود، کارهایی وجود دارد که می توانید برای نجات آن انجام دهید. ابتدا علائم بیماری یا آفات را بررسی کنید.

اگر علائم قابل مشاهده آلودگی یا بیماری وجود داشته باشد، ممکن است درمان لازم باشد. در مرحله بعد، مطمئن شوید که درخت آب کافی دریافت می کند. درختان کاج برای سالم ماندن به آب زیادی نیاز دارند، بنابراین در دوره های خشکسالی مهم است که به آنها آب اضافی بدهید.

در نهایت، آسیب ناشی از مواد شیمیایی یا سایر عوامل محیطی را بررسی کنید. اگر فکر می کنید چیزی ممکن است به درخت کاج شما آسیب برساند، اقدامات لازم را برای محافظت از آن در برابر آسیب بیشتر انجام دهید. اگر این مراحل را انجام دادید و درخت کاج شما همچنان مرد، ناامید نشوید.

 

کاجی که در حال قهوه ای شدن است

 

درختان کاج بسیار انعطاف پذیر هستند و اغلب پس از مرگ کامل دوباره برمی گردند. فقط شاخه ها و برگ های مرده را قطع کنید و منتظر بمانید تا رشد جدید در بهار ظاهر شود!

 

درخت کاج در حال مرگ از بالا به پایین

اگر متوجه شدید درخت کاج خود از بالا به پایین می‌میرد، احتمالاً به دلایل مختلف است.

اول اینکه درختان کاج عموماً نسبت به سایر انواع درختان مستعد خشکسالی هستند. بنابراین، اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آب و هوای خشک زیادی را تجربه می‌کند، می‌تواند دلیل آن باشد.

دوم، درختان کاج نیز می توانند توسط حشرات یا بیماری ها آسیب ببینند. اگر علائمی از این موارد را مشاهده کردید، باید با یک متخصص برای کمک به درمان مشکل تماس بگیرید. در نهایت، این امکان نیز وجود دارد که درخت شما به سادگی پیر شده و مانند گذشته نتواند رشد جدیدی ایجاد کند.اگر اینطور است، کار زیادی نمی توانید انجام دهید جز اینکه تا زمانی که حیات دارد از آن لذت ببرید!

 

زرد شدن کاج

 

نحوه درمان قهوه ای شدن درخت کاج

با سردتر شدن هوا، ممکن است متوجه شوید که درخت کاج شما قهوه ای می شود. اگرچه این ممکن است در ابتدا نگران کننده باشد، اما جای نگرانی نیست. در اینجا چند نکته در مورد نحوه درمان قهوه ای شدن درخت کاج وجود دارد:

 1. سطوح رطوبت خاک اطراف درخت کاج خود را بررسی کنید. اگر خاک خیلی خشک است، درخت را عمیق و مرتب آبیاری کنید.
 2. سوزن های درخت کاج خود را برای هر گونه علائم آسیب یا بیماری بررسی کنید.اگر سوزن های بیمار پیدا کردید، فوراً آنها را از درخت جدا کنید.
 3. شاخه های مرده یا در حال مرگ را از درخت کاج خود هرس کنید. این به تشویق رشد جدید در بهار کمک می کند.
 4. یک لایه مالچ در اطراف پایه درخت کاج خود بمالید تا از ریشه های آن محافظت کرده و رطوبت را در خاک حفظ کند.

 

قهوه ای شدن کاج

 

چگونه بفهمیم درخت کاج در حال مرگ است؟

درختان کاج یکی از رایج ترین انواع درختان در آمریکای شمالی هستند. آنها همچنین یکی از طولانی ترین گونه های درختی هستند که برخی از آنها صدها سال زندگی می کنند. با این حال، حتی این درختان مقاوم نیز می توانند در برابر بیماری تسلیم شوند و بمیرند.

 

اگر فکر می کنید درخت کاج شما در حال مرگ است باید به دنبال آن باشید: سوزن های روی درخت کاج باید سبز روشن باشد. اگر شروع به زرد یا قهوه ای شدن کنند، نشانه ناسالم بودن درخت است.

نشانه قرمز دیگر این است که سوزن ها قبل از اینکه کاملاً زرد یا قهوه ای شوند شروع به افتادن از درخت کنند. به این کار سوزن‌زنی می‌گویند و نشانه‌ی مطمئنی از بروز مرگ کاج است. اگر تکه های بزرگ سوزن مرده را روی درخت کاج خود مشاهده کردید، احتمالاً از یک بیماری قارچی به نام سوختگی سوزنی رنج می برد.

 

سوختگی سوزنی کاج

 

سوختگی سوزنی باعث قهوه ای شدن سوزن ها و سپس افتادن زودرس می شود. در صورت عدم درمان، سوختگی سوزنی در نهایت کل درخت را از بین می برد. یکی دیگر از علائم درخت کاج بیمار، تولید بیش از حد مخروط است.

 

مخروط ها توسط همه درختان کاج تولید می شوند، اما اگر به نظر می رسد درخت شما مقدار غیر طبیعی تولید می کند، می تواند نشانه آن باشد که تحت استرس است و سعی می کند تا حد امکان قبل از مرگ خود تولید مثل کند.

 

درخت کاج در حال ترشح شیره سفید

اگر تا به حال برای قدم زدن در جنگل بیرون رفته اید و با درخت کاج برخورد کرده اید که شیره سفید می ریزد، ممکن است کمی گیج شده باشید. این ماده عجیب چیست و چرا از درخت خارج می شود؟ همانطور که مشخص است، درختان کاج شیره به عنوان بخشی از سیستم دفاعی طبیعی خود تولید می کنند.

شیره به عنوان یک مانع در برابر آفات و بیماری ها عمل می کند و به التیام هر گونه زخمی که ممکن است درخت داشته باشد کمک می کند. درختان کاج تنها درختانی نیستند که شیره تولید می کنند – انواع دیگر درختان از جمله افرا  نیز آن را تولید می کنند. با این حال، شیره کاج به خصوص چسبنده است و جدا کردن آن از لباس یا پوست دشوار است.

اگر متوجه شدید که مقداری شیره کاج روی خود دارید، سعی کنید از الکل یا روغن گیاهی برای پاک کردن آن استفاده کنید.

ترشحات سفید درخت کاج

 

 

تغییر رنگ سوزنی برگ ها
سوزن های یک درخت کاج سالم رنگ سبز پر جنب و جوش خود را در طول سال حفظ می کنند. به همین دلیل است که تغییر رنگ سوزنی معمولاً بارزترین علامت یک بیماری است. اگر متوجه شدید کاج‌هایتان به رنگ قهوه‌ای، زرد یا سبز متمایل به خاکستری، به‌ویژه در قسمتی از درخت در می‌آیند، ممکن است به این معنی باشد که درخت کاج شما در حال مرگ است و نیاز به مراقبت فوری دارد.

 

شاخه های شکسته

یکی دیگر از نشانه های قابل توجه بیماری درخت کاج سقوط شاخه ها است. اگر چه برای درختان کاج معمول است که هر از چند گاهی به دلیل باران یا باد شدید چند شاخه از دست بدهند، مطمئناً طبیعی نیست که شاخه‌های ضعیفی داشته باشند که اغلب می‌ریزند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است نتیجه یک بیماری قارچی باشد.

 

آفات کاج

 

حفره های درختی

درختان کاج  غذای خوبی برای آفات از جمله حشرات مضر می سازند. آنها به راحتی در تنه ها و شاخه ها فرو می روند و حفره هایی ایجاد می کنند که بیشتر به درختان آسیب می رساند. چنین حفره هایی همچنین می تواند در اثر هرس ضعیف و پوسیدگی درخت ایجاد شود. به محض اینکه متوجه سوراخ هایی در درخت کاج خود شدید، باید با یک متخصص درخت تماس بگیرید.

 

لکه ها و شانکرها
شانکر هرگز نشانه خوبی نیست. آنها نشان می دهند که درخت شما به سرعت در حال ضعیف شدن است. هنگامی که شانکر روی درخت کاج شما ظاهر شد، باید سریع عمل کنید تا شانس نجات آن را داشته باشید. لکه‌های سیاه روی مخروط‌های کاج شما نیز به یک بیماری قارچی اشاره دارد و نشانه‌ی مطمئنی است که زمان تماس با درخت‌کار فرا رسیده است.

 

خشک شدن درخت کاج

 

پوست ریختن
طبیعی است که حیوانات بخش های کوچکی از پوست درخت کاج شما را جدا کنند. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که یک آهو مخمل را از روی شاخ‌هایش می‌مالد یا خرس از درختی به عنوان پایه خراش استفاده می‌کند. این نوع آسیب جزئی است و جای نگرانی نیست. با این حال، اگر بخش های بزرگی از پوست پوست کنده را مشاهده کردید، ممکن است به این معنی باشد که درخت کاج شما در حال مرگ است.

 

افتادن زودرس یا مکرر سوزنی
درختان کاج جوان قرار است سوزن های خود را در اواخر تابستان، درست قبل از پاییز از دست بدهند. افتادن سوزن فقط در صورتی مشکل ساز می شود که خیلی زودتر از سال و مکرر اتفاق بیفتد. این می تواند به دلیل استرس یا یک بیماری جدی باشد.

 

شیره درخت بیش از حد
درختان کاج در تمام طول سال مقادیر کمی از شیره طلایی زیبا ترشح می کنند. این امر به ویژه در فصل جوانه زدن در بهار و اوایل تابستان اتفاق می افتد. اگر درخت کاج شما ناگهان شروع به ترشح زیادی شیره نشت کرد، ممکن است به این معنی باشد که مشکلی وجود دارد. همچنین اگر شیره دیگر طلایی یا قهوه ای طلایی نباشد، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد.

 

شیره های کاج مریض

 

 

5 نکته برای احیای درخت کاج در حال مرگ

اگر هر یک از علائم ذکر شده در بالا درخت کاج شما را تحت تاثیر قرار دهد، باید برای نجات آن سریع اقدام کنید. در اینجا چند نکته در مورد چگونگی احیای درخت کاج آورده شده است:

1-قطع شاخه ها و قسمت های آسیب دیده

اولین قدم برای احیای درخت کاج، قطع تمام مناطق آسیب دیده است. قطع کردن شاخه های آلوده یا مرده برای جلوگیری از گسترش بیماری به سایر قسمت های درخت بسیار مهم است. مطمئن شوید که قطعات را با زاویه 45 درجه برش دهید تا رشد جدید و سالم تر را تشویق کنید. معمولاً درخت پس از این به طور طبیعی بهبود می یابد. با این حال، اگر بیماری عود کرد، ممکن است لازم باشد روش‌های دیگری را امتحان کنید.

 

2-آبیاری بیشتر درخت

درختان کاج که به تدریج از بالا به پایین قهوه ای می شوند ممکن است فقط از خشکی رنج ببرند. می توانید با دادن آب بیشتر به درخت خود در فصل خشک این مشکل را برطرف کنید.

برای تأیید اینکه مشکل خشکسالی است، انگشت خود را به خاک اطراف درخت خود بچسبانید. اگر خاک خشک شد، به این معنی است که باید درخت کاج خود را بیشتر آبیاری کنید. می توانید سوراخ هایی به عمق حدود شش اینچ و با فاصله یک فوتی از یکدیگر در اطراف درخت کاج قهوه ای ایجاد کنید، سپس از یک شلنگ برای آب دادن به سوراخ ها استفاده کنید تا رطوبت سریعتر به ریشه درخت برسد. اجازه دهید شلنگ حدود سه ساعت به آرامی خاک را آبیاری کند. این کار را هر سه هفته یک بار در فصل خشک انجام دهید تا زمانی که درخت شما ظاهر بهتری پیدا کند.

3-بهبود زهکشی

اگر سوزنی های کاج شما در طول فصل بارانی شروع به تغییر رنگ می‌کنند، ممکن است نشانه‌ای از آبگرفتگی ریشه‌ها باشد. در این مورد، شما باید زهکشی اطراف درخت کاج خود را بهبود بخشید.

ریشه های غوطه ور می توانند مشکلات بیشتری مانند پوسیدگی ریشه ایجاد کنند. برای جلوگیری از این امر می توانید زهکشی کاشی برای جذب آب اضافی در خاک نصب کنید. همچنین می توانید برای بهبود حفظ رطوبت و زهکشی خاک، مواد آلی بیشتری به خاک اطراف درخت کاج اضافه کنید.

 

4-از آفت کش ها یا قارچ کش ها استفاده کنید

درخت کاج شما ممکن است از هجوم آفات رنج ببرد نه عوامل محیطی. سوزنی ها، شاخه ها و پوست درخت کاج خود را از نظر وجود حشرات و سوراخ ها بررسی کنید. اگر مشکل قارچ یا آفت دارید، قارچ کش ها و حشره کش هایی وجود دارد که می توانید خریداری کنید و برای احیای درخت کاج خود استفاده کنید. برای بهترین نوع استفاده و دستورالعمل های کاربردی خاص، حتماً با یک باغبان در منطقه خود یا فروشگاه خانگی محلی خود تماس بگیرید.

 

5-با یک کارشناس خبره تماس بگیرید

در حالی که نکات قبلی در مورد چگونگی احیای درخت کاج ممکن است مفید باشد، بهترین کاری که می توانید برای درخت بیمار خود انجام دهید این است که به یک کارشناس آشنا با مشکلات گل و گیاه تماس بگیرید.

به جای حدس زدن مشکل اصلی، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا درخت کاج شما را به طور کامل بررسی کنند و بهترین اقدام را برای درمان آن تعیین کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات درمانی ما و جزئیات بیشتر در مورد چگونگی احیای درخت کاج، دریغ نکنید با ما تماس بگیرید.

 

نتیجه گیری احیای درخت کاج

درختان کاج یک منظره رایج در بسیاری از باغ ها و مناظر هستند. مراقبت از آنها نسبتا آسان است، اما مواقعی وجود دارد که ممکن است به کمک کمی نیاز داشته باشند. اگر درخت کاج شما ناسالم به نظر می رسد، کارهایی وجود دارد که می توانید برای احیای درخت کاج آن انجام دهید.

 • ابتدا خاک اطراف درخت را بررسی کنید. درختان کاج خاک با زهکشی خوب را ترجیح می دهند، بنابراین اگر خاک خیلی مرطوب یا خیلی خشک باشد، می تواند باعث استرس درخت شود. آبیاری خود را بر این اساس تنظیم کنید.
 • بعد، به سوزن های درخت نگاه کنید. اگر زرد یا قهوه ای هستند، این نشانه استرس است. رنگ سوزن ها باید سبز سالم باشد.
 • اگر شاخه‌های مرده یا در حال مرگ را مشاهده کردید، آن‌ها را هرس کنید تا رشد جدیدی ایجاد شود. در نهایت، به درخت کاج خود مقداری کود بدهید که مخصوص گیاهان همیشه سبز طراحی شده است. این به آن کمک می کند تا مواد مغذی مورد نیاز برای سالم ماندن و قوی ماندن را دریافت کند.
 • با کمی تجریه و مهارت در تشخیص علت بیماری، درخت کاج شما در کمترین زمان به حالت قدیمی خود باز می گردد!

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *